Іноземні офіційні документи користуються доказовою силою офіційних документів на території України:
1. За умови їх засвідчення штампом "апостиль", якщо вони складені на території держав-учасниць Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів.
- відповідно до частини другої статті 3 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, дотримання процедури проставлення апостиля не може вимагатися державами-учасницями Конвенції, якщо існують угоди між двома або декількома державами, які відміняють або спрощують дану процедуру або звільняють сам документ від легалізації;
2. Без будь-якого додаткового засвідчення, якщо вони складені на території держави, з якими Україна має відповідні дво- або багатосторонні договори.
Інформація щодо застосування міжнародних договорів України про правову допомогу в частині, що стосується скасування вимоги легалізації офіційних документів, виданих компетентними органами Договірних Сторін, міститься у листі Міністерства юстиції України.
3. За умови наявності консульської легалізації, якщо вони складені на території держав, з якими Україна не має вищезазначених договорів.
На документи, видані в Іспанії, апостиль проставляється відповідними уповноваженими органами Іспанії.
Такими органами в Іспанії є: Міністерство юстиції та його територіальні підрозділи, урядові секретаріат вищих судів юстиції, нотаріальні колегії та ін. Більш докладну інформацію щодо проставлення апостиля на документи, видані в Іспанії, можна знайти на вебпорталі Міністерства юстиції Іспанії за пошуковим запитом "Apostilla de la Haya" .
На документи, видані офіційними органами чи установами України, штамп «апостиль» можна поставити лише на території України.
01 січня 2023 набув чинності п.1 Постанови КМУ від 27.05.2022 №631 «Про внесення змін до пункту 1 постанови КМУ від 18.01.2003 р. №61», відповідно до якого частина документів, що раніше засвідчувало апостилем МЗС, засвідчується МВС, ДМС та ДПC.
З цієї дати передбачено надання повноважень на проставлення апостилю:
- Міністерству внутрішніх справ – на документах, що видаються Міністерством внутрішніх справ та його територіальними органами з надання сервісних послуг, крім документів, що стосуються сфери освіти та науки;
- Державній міграційній службі – на документах, що видаються Державною міграційною службою, її територіальними органами та територіальними підрозділами, що стосуються сфери міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;
- Державній податковій службі України – на документах, що видаються Державною податковою службою та її територіальними органами.
На перелічених вище типах офіційних документів МЗС апостиль більше не проставлятиме й повертатиме без розгляду документи, повноваження на засвідчення апостилем яких належать іншому органу.
Як і раніше апостиль проставлятимуть:
- Міністерство освіти і науки – на офіційних документах, виданих Міністерством освіти і науки, центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра освіти і науки, їх територіальними органами, закладами освіти, підприємствами, установами і організаціями, які надають послуги у сфері освіти і науки або провадять іншу діяльність, пов’язану з наданням таких послуг;
- Міністерство юстиції – на документах, що видаються органами юстиції, судами, державними архівними установами, органами виконання покарань та пробації; а також на документах, що оформляються нотаріусами України;
- Міністерство закордонних справ – на всіх інших видах документів.
В Консульстві України в Малазі Ви можете нотаріально оформити довіреність на ім'я Вашого представника для виконання дій, пов'язаних з проставленням апостиля на Ваші документи в Україні.