Надзвичайні ситуації
Опубліковано 03 лютого 2020 року о 18:48

У разі подій надзвичайного характеру за участю громадян України дипломатичні та консульські установи України вживають заходів оперативного реагування з метою забезпечення надання необхідної допомоги фізичним та юридичним особам України за кордоном та інформують про це усіх, кого це стосується в Україні.

Якщо під час перебування за кордоном Вас затримали чи заарештували або у будь-який іншій формі обмежили Вашу свободу, Ви опинилися у небезпечному становищі внаслідок надзвичайної ситуації, в зоні стихійного лиха, постраждали в результаті громадських заворушень, дорожньо-транспортної пригоди, стали жертвою скоєного проти Вас злочину тощо, необхідно невідкладно повідомити про це дипломатичне представництво чи консульську установу України за кордоном або звернутися з такою вимогою до компетентних органів країни перебування.


Втрата документів

У разі викрадення/втрати паспорта громадянина України для виїзду за кордон дипломатичними та консульськими установами на підставі наявних у заявника документів у співпраці з відповідними підрозділами ДМС України, керуючись чинним законодавством України, вирішується питання підтвердження особи заявника та належності його до громадянства України для подальшого оформлення таких документів:


Затримання або арешт

У разі затримання або арешту громадянам України надається відповідне сприяння у пошуку кваліфікованого захисника або забезпеченні безоплатною правовою допомогою, якщо така можливість передбачена законодавством відповідної країни. Консульські посадові особи стежать за умовами утримання під вартою, які мають відповідати вимогам гігієни та санітарії, ходом розгляду справи та за необхідності вживають заходів для відновлення порушених процесуальних та інших прав. Разом з цим, співробітники дипломатичних та консульських установ України не є суб'єктами кримінального чи цивільного процесу та не можуть брати участь у розгляді справ в якості адвокатів, захисників, постійних представників інтересів тощо.

МЗС забезпечується інформування родичів затриманих чи заарештованих громадян України про хід слідства та судового розгляду справи. При цьому, слід враховувати, що, як правило, доступ до матеріалів слідства мають лише уповноважені особи, а нерозголошення відомостей про хід провадження у справі забезпечується таємницею слідства. Тому консул має право на отримання інформації за результатами слідства у терміни та у порядку, які передбачені законодавством відповідної країни.


Загибель або смерть

У разі смерті громадянина України за кордоном, дипломатичними та консульськими установами здійснюється комплекс заходів, спрямованих на з'ясування обставин смерті, інформування рідних померлих, оформлення необхідних документів та надання сприяння у репатріації труни з тілом або урни з прахом в Україну. У разі порушення кримінальної справи у зв'язку зі смертю особи, консул забезпечує контроль за ходом розслідування та про його результати інформує МЗС, яке, у свою чергу, доводить відповідну інформацію до зацікавлених осіб.
Родичам померлого/загиблого або найближчим в Україні за ступенем спорідненості особам, після отримання відповідного повідомлення від органу МВС, пропонується діяти наступним чином:

— Встановити контакт з відділом оперативного реагування Департаменту консульської служби (працює цілодобово, 01018, м.Київ, Михайлівська пл. 1, тел. 238-16-57, ф. 238-18-24, адреса електронної пошти: [email protected].) або дипломатичним представництвом чи консульською установою України на території відповідної країни для з'ясування обставин справи, вартості ритуальних послуг, у т.ч. витрат на транспортування труни з тілом або урни з прахом в Україну, а, в разі прийняття відповідного рішення, - порядку поховання тіла померлого на території країни перебування.

— На адресу Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України надіслати нотаріально засвідчену заяву, в якій має бути висловлене волевиявлення родичів щодо прийнятного способу та місця поховання померлого.

У разі зникнення безвісти дитини громадянина України у Королівстві Іспанія, необхідно, передусім, звернутися до місцевих правоохоронців та повідомити Консула України у Королівстві Іспанія.

Також громадянин України може звернутись з місцевого телефону на безкоштовну «гарячу лінію» зниклих дітей 116 000. За цим номером працює іспанська громадська організація «Fundación ANAR». На «гарячій лінії» громадянин України, у якого зникла дитина, може отримати психологічну підтримку та юридичну консультацію щодо розшуку безвісти зниклої дитини.

Якщо громадянин України, у якого зникла дитина, не володіє мовою країни перебування, то за номером 116 000 він може повідомити про своє українське громадянство і залишити свій номер телефону для встановлення контакту з Всеукраїнською громадською організацією «Магнолія», яка надасть громадянину необхідний супровід.

Телефонувати на «гарячу лінію» зниклих дітей 116 000 потрібно з місцевого телефону країни перебування.

«Гаряча лінія» 116 000 – це європейська гаряча лінія зниклих дітей, яка доступна у таких країнах ЄС: Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція і Британія. Також «гаряча лінія» 116 000 працює в Україні, Албанії, Сербії і Швейцарії.

Батьки, сім'ї зниклих дітей і самі діти можуть отримати на безкоштовній «гарячій лінії» 116 000 термінову психологічну, соціальну, правову та адміністративну підтримку. Працівники «гарячої лінії» - це кваліфіковані працівники громадських організацій, які співпрацюють з місцевими відповідальними державними установами та готові негайно надати необхідну допомогу. Особливо корисною «гаряча лінія» 116 000 може бути для сімей, які подорожують Європою з дітьми, у випадку зникнення української дитини у Європі. Працівники «гарячої лінії» можуть допомогти батькам зв'язатись з місцевими відповідальними органами та в подальшому надати необхідний супровід.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux